Select State
Select the search type
  • Site
  • Web
SEARCH
News
2013 Australian All Schools NSW team SUPERLATIVES

2013 Australian All Schools NSW team SUPERLATIVES

Author: Athletics NSW Administrator/Monday, 23 December 2013/Categories: News

The performance of the NSW team at the 2013 Australian All Schools Championships was outstanding. Here is a summary of the outstanding performances including, records, world junior qualifiers and athletes with two gold or three medals or more.

 

WORLD JUNIOR QUALIFIERS

Sam Geddes                                     U18          100m                               11.78

Kat Hunt                                           U18          200m                               24.08

Molly Blakey                                    U18          400m                               54.39

Alysha Burnett                                 U18          High Jump                       1.82m

James Kermond                               U18          200m                               21.00

James Kermond                               U18          400m                               46.76

 

AUSTRALIAN RECORDS

Rachel Pace                                     U16          90m Hurdles                    12.35

Jordan Shelley                                  U16          100m                               10.67

Jordan Shelley                                  U16          200m                               21.44

 

NSW RECORDS

Jessica Thornton                              U16          400m                               53.90

Rachel Pace                                     U16          90m Hurdles                    12.35

Jordan Shelley                                  U16          100m                               10.67

Jordan Shelley                                  U16          200m                               21.44

Jarrod Twigg                                    U16          100m Hurdles                  13.06

Jarrod Twigg                                    U16          100m Hurdles                  12.98

NSW Team                                       U18          4x100m                           46.03

                   (Gabriella O’Grady, Kat Hunt, Sam Geddes, Karina Takchi)

 

MEET RECORDS

Jessica Thornton                              U16          100m                               11.76

Jessica Thornton                              U16          100m                               11.60w

Jessica Thornton                              U16          400m                               53.90

Jordan Shelley                                  U16          100m                               10.67

Jordan Shelley                                  U16          200m                               21.44

Grace Robinson                               U16          Shot Put                           15.38m

Lauren Clark (new event)                U14          Hammer Throw               40.25m

NSW Team                                       U18          4x100m                           46.03

                   (Gabriella O’Grady, Kat Hunt, Sam Geddes, Karina Takchi)

 

MULTI MEDAL WINNERS

Jordan Shelley                 4 Gold                       Gold – U18 100m, 200m, 4x100, 4xMedley Relay

Jessica Thornton              3 Gold                       Gold – U18 100m, 200m, 4x100m

Rachel Pace                     3 Gold                       Gold – U18 90m Hurdles, 200m Hurdles, 4x100m

Jack Newman                  3 Gold                       Gold – U16 400m, 4x100m, 4xMedley Relay

Kristie Edwards               2 Gold, 1 Silver         Gold - U14 200m, 4x100m; Silver – U14 100m

Anas Abu-Ganaba            2 Gold, 1 Silver         Gold – U18 100m, 4x100m; Silver – U18 4xMedley Relay

Matt Wood                      2 Gold, 1 Silver         Gold – U18 110m Hurdles, 4x100m; Silver – U18 4xMedley

Jessica Hull                      2 Gold                       Gold - U18 1500m, 3000m

Sam Geddes                    2 Gold                       Gold – U18 100m, 4x100m

Kat Hunt                          2 Gold                       Gold – U18 200m, 4x100m

Catherine Miller             2 Gold                       Gold – U18 800m, 1500m

Tina Death                       2 Gold                       Gold – U14 80m Hurdles, 4x100m

James Kermond               2 Gold                       Gold – U18 200m, 400m

Cameron Griffith             2 Gold                       Gold – U18 800m, 1500m

Tayler Currie                   2 Gold                       Gold – U18 Long Jump, 4x100m

Jayden Ripinskis              2 Gold                       Gold – U16 4x100, 4xMedley Relay

Michael Konomanyi        1 Gold, 2 Silver         Gold – U18 4x100m; Silver – U18 100m, 4xMedley Relay

 

David Tarbotton and Ron Bendall for Athletics NSW

Image:  James Kermond just edges Qld’s James Robinson in the U18 400m. (image courtesy of David Tarbotton)

Print

Number of views (5013)/Comments (0)

Tags:
E-News archives
E-news sign-up

Stay up to date with the latest news

* indicates required
News Archive

Archive